رونمایی اینتل از نسل نهم پردازنده های دسکتاپ Core i

intel cor i9

اینتل در جریان کنفرانس خود در نمایشگاه CES 2019، در کنار معرفی نسل جدید پردازنده‌های ۱۰ نانومتری آیس‌لیک، پروژه‌ی آتنا و پردازنده‌های لیک‌فیلد را معرفی کرد.

توانمند‌ترین پردازنده‌ی دسکتاپ حال حاضر اینتل را، مدل هشت هسته‌ای Core i9-9900KF تشکیل می‌دهد که البته در بخش مشخصات فنی کاملا مشابه Core i9-9900K است؛ با این تفاوت که از پردازنده‌ی گرافیکی یکپارچه بهره نمی‌برد و کاربران چاره‌ای جز استفاده از کارت گرافیک ندارند. در واقع واحد گرافیکی در داخل پردازنده وجود دارد و تنها غیرفعال شده است. این موضوع در خصوص Core i7-9700KF و Core i5-9600KF نیز صادق است و از مشخصات فنی مشابهی با برادران خود بهره می‌برند.

در‌حال‌حاضر تنهای نمونه‌های کافی‌لیک رفرش یا نسل نهم پردازنده‌های اینتل در بازار را، Core i9-9900K، Core i9-9700K و Core i5-9600K تشکیل می‌دهند که از چیدمان ۶ هسته-۶ ترد تا حداکثر ۸ هسته-۱۶ ترد بهره می‌برند. پردازنده‌های جدید اینتل را انواع عادی، نمونه‌های قابل اورکلاک با کد K و مدل‌های فاقد واحد گرافیکی یکپارچه با کد F در انتهای نام تشکیل داده‌اند.

اما پردازنده‌ی Core i3-9350KF اولین محصول از خانواده‌ی Core i3 نسل نهم اینتل است که از چهار هسته‌ی پردازشی بهره می‌برد و به دلیل نبود فناوری هایپرترد در این پردازنده، شاهد حضور همان چهار ترد هستیم. با توجه به کد انتهای نام پردازنده نیز، عدم حضور واحد گرافیکی یکپارچه در آن مبرهن می‌شود. فرکانس کاری پایه‌ی ۴ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۶ گیگاهرتز، از دیگر مشخصات پردازنده‌ی رده‌پایین جدید اینتل است.

برای آن دسته از کاربرانی که به دنبا گزینه‌ای توانمند‌تر هستند، پردازنده‌ی Core i5-9400F با ۶ هسته-۶ترد در دسترس خواهد بود. البته فرکانس پایه‌ی ۲.۹ و بوست ۴.۱ گیگاهرتزی این پردازنده نسبت به برادر ارزان‌تر خود در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرد. مدل Core i5-9400 نیز از مشخصات فنی مشابهی بهره می‌برد که البته به واحد گرافیکی نسل ۹ اینتل HD 630 مجهز شده است.

دسته بندی محصولات